لوازم ضروری که باید هنگام کوهنوردی حتما همراه داشته باشید

امروزه با وجود زندگی پر استرس شهری و نبود هوای آزاد و تمیز ،بودن در طبیعت و لذت بردن از یک روز بدون استرس و فشار کاری میتواند یکی از جاذبه های ورزش کوهنوردی باشد .از مزایای کوهنوردی میتوان به تقویت ماهیچه ها و عضلات بدن به ویژه عضلات پا اشاره کرد، علاوه بر این به انعطاف پذیری بیشتر بدن کمک کرده و باعث چابکی افراد می شوند.

بالا رفتن از کوه باعث دسترسی به هوای پاک و تمیز و بدون هرگونه آلودگی می شود به همین دلیل گفته شده که ورزش های کوهنوردی و کو پیمایی به سم زدایی و پاک سازی ریه ها کمک کرده، باعث افزایش ظرفیت و بهبود عملکرد آن ها می شوند.

ولی برای انجام این ورزش لذت بخش نیاز به یک سری وسایل ضروری است که برای هر دو گروه کوهنوردان حرفه ای و آماتور ها یکسان است.

کفش                                                                                   

  1. بهترین نوع کفش برای کوه، پوتین است، به دلیل اینکه مقاوم است، تخت مناسبی دارد و به‌خوبی می‌تواند مراقب مچ پا و خود پا باشد. کفش کوه نه آن‌قدر باید تنگ باشد که ایجاد ناراحتی کند و نه گشاد باشد که باعث تاول شود.رویه آن می‌تواند، هم از جنس طبیعی چرم باشد و هم از جنس مواد مصنوعی. چرم طبیعی بسیار مناسب است، به دلیل اینکه قابل انعطاف است و به خوبی عمل تهویه را انجام می‌دهد. امروزه کمتر از این نوع کفش استفاده می‌کنند ولی چرم هم طرفداران خودش را دارد. پس از هر بار استفاده باید کفش را شست، قالب زد (به ویژه در کفش‌های چرمی) و سپس در هوای آزاد و دمای متعادل خشک کرد و واکس زد تا انعطاف خود را از دست ندهد.  

کوله پشتی

  • اولین و ضروری ترین وسیله برای کوهنوردی کوله پشتی است. بهترین کوله پشتی برای رفتن به کوه کوله های مخصوص کوه نوردی هست که به دلیل شکل خاص و جادار بودن می توانید به راحتی آن را حمل کنید و وسایل مورد نیاز خود را در آن قرار دهید.

اما اگر قصد کوهنوردی حرفه ای یا شب ماندن در کوه را ندارید، می توانید از کوله های ساده هم استفاده کنید.

آب

  • میزان استفاده خود از آب را در کوهنوردی اول مشخص کنید تا در صعود‌های بعدی دچار مشکل نشوید . به طور کل، یک لیتر آب در مسیر‌های معتدل با تابش خفیف نور خورشید تنها ۲ ساعت برای شما دوام می اورد. پس اگر میانگین فاصله آبی در هر مسیر صعود شما ۴ ساعت باشد، بهتر است که حداقل ۲ الی ۳ لیتر آب به همراه خود داشته باشید تا مقداری از آن را نیز در آشپزی خود استفاده کنید . تجیهزاتی مثل کمل بک ( کیسه آب ) که آب را داخل کوله شما ذخیره می‌کنند بسیار کاربردی هستند. حامل‌های آب بزرگ و در واقع ظرف‌های فشرده شده آبی هستند که می‌توانند به عنوان یک توزیع کننده آب در محیط کمپ استفاده شوند . همچنین می توان از حجم بالای آن ها برای آب گیری از منابع آبی در مسیر استفاده کرد .

کیسه خواب

  • کیسه خواب یکی دیگر از وسایل ضروری کوهنوردی است ؛زیرا هم در هنگام خواب از بروز سرما جلوگیری میکند و هم مانع از نفوذ رطوبت میشود. کیسه خواب ها با دو جنس الیاف مصنوعی و یا پر در بازار موجود میباشند. که کیسه خواب های پر از قوی ترین عایق های حرارتی هستند و نسبت به بقیه کیسه خواب ها وزن و حجم کمتری دارند.
دیدگاه‌ها ۰

*
*